Każdy z nas miewa czasem trudności z trawieniem. Jest to często powiązane z przyczynami organicznymi, czyli z chorobami przewodu pokarmowego. Może to być klasyczny refleks żółciowy, nieżyt żołądkowy, czy też zapalenia żołądka, jelit, ja również polipy żołądka. Ostatecznie, przyczyną może być także nowotwór jelit lub żołądka. O wiele jednak częściej będziemy mieć do czynienia z przyczynami czynnościowymi, o których powiemy sobie nieco więcej w następnych akapitach. Tutaj jedynie jeszcze wspomnimy, iż trudności z trawieniem, to dolegliwość problematyczna, mogąca prowadzić do innych, poważniejszych powikłań. Dlatego też, nie należy tego typu problemów lekceważyć i jak najszybciej wybrać się na wizytę do lekarza, aby przeprowadzić kompleksowe badania w tym zakresie.
Czynnościowe przyczyny trudności z trawieniem.
Tak jak już wspomnieliśmy, zdecydowanie najczęściej trudności z trawieniem wywoływane są przez przyczyny czynnościowe. W tym przypadku mamy na myśli następujące przyczyny:
- Zaburzenia motoryki górnego odcinka przewodu pokarmowego (zbyt wolne opróżnianie żołądka, refleks, zarzucanie treści pokarmu z dwunastnicy do żoładka)
- Zbyt duża ilość wydzielanego kwasu solnego
- Zbyt ostre oddziaływanie kwasu solnego na błonę śluzową żołądka
- Niewłaściwa reakcja błony śluzowej przewodu pokarmowego
Skąd biorą się czynnościowe przyczyny problemów z trawieniem?
Oczywiście są to przyczyny w dużym zakresie uzależnione od sposoby odżywania się, jak również od specyfiki konkretnych, spożywanych przez nas pokarmów. Tak więc problemy będą pojawiać się w czasie, kiedy
- Spożywamy nadmierne ilości pokarmu
- Spożywamy posiłki bardzo nieregularnie
- Niewłaściwie dobieramy składniki pokarmowe naszej diety (nadmierna ilość tłuszczy, potraw smażonych, zbyt mało błonnika
- Nieprawidłowo przygotowujemy posiłki
- Spożywamy zbyt dużo sztucznie konserwowanych pokarmów (plastikowa żywność z puszki)
Podstawowe objawy problemów z trawieniem.
W większości przypadków, trudności z trawieniem możemy bardzo szybko wychwycić na wczesnym ich etapie. Pojawia się wtedy pieczenie lub ból w nadrzesz, uczucie ciężkości w okolicy żołądka, brak apetytu, nieprzyjemne uczucie zalegania pokarmu w żołądku, zbyt wczesne uczucie sytości. W chwili pojawią się takie objawy, możemy przypuszczać, iż mamy trudności z trawieniem, a więc należy jak najszybciej wybrać się do lekarza aby przeprowadzić odpowiednie badania. Z całą pewnością będziemy musieli w pewnym zakresie zmienić nasz styl życia, a przede wszystkim styl żywienia.
Jak leczyć trudności z trawieniem?
Oczywiście będzie to uzależnione od poziomu zaawansowania dolegliwości. W początkowych stadiach, wystarczającym rozwiązaniem będzie zmiana nawyków żywieniowych oraz odpowiednio dobrane zioła na trawienie. Niemniej jednak przy bardziej zaawansowanych stanach, koniecznością może się okazać leczenie farmakologiczne. Im wcześniej więc wychwycimy problemy z trawieniem tym lepiej dla nas, bowiem nie będziemy musieli decydować się na leczenie farmakologiczne.
Podsumowanie.
Musimy więc powiedzieć, iż trudności z trawieniem to stosunkowo poważna dolegliwość, której powinniśmy się jak najszybciej pozbyć. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wręcz niedopuszczenie do takiego stanu rzeczy. Aby to jednak osiągnąć, musimy przygotować sobie odpowiednią dietę. Wdrożyć do niej więcej nieprzetworzonej żywności i błonnika roślinnego. Możemy także profilaktycznie, wdrożyć do naszej diety odpowiednie zioła na trawienie, które z całą pewnością pomogą nam jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed trudnościami z trawieniem.