Niektóre metody leczenia wzbudzają kontrowersje i mieszane uczucia. Zwykle odpowiedzialny za to jest brak wiedzy, nieuzasadniona opinia publiczna lub niska popularność. Wśród takich technik zdrowotnych znajduje się metoda leczenia konopiami. Mimo, iż okryta jest niekoniecznie dobrą sławą, coraz częściej słyszy się o jej sprawdzonym, zdrowotnym działaniu.
Hasło konopie medyczne odnosi się do ziołowego produktu leczniczego. Jest on hodowany według restrykcyjnych norm i stale kontrolowany pod względem jakości. Zwykle stosuje się go w celach terapeutycznych i według wielu badań jest to produkt całkowicie bezpieczny w użyciu. Do korzyści, które płyną z regularnego stosowania konopi medycznych zalicza się przede wszystkim niwelowanie zapaleń, drgawek i nerwic, skutecznie radzi sobie także z problemem częstych skurczów. Dochodzą także doniesienia ze świata medycyny dotyczące pozytywnego działania z walką przeciw nowotworom.
Lek z konopi dobrze wpływa także na drobniejsze niewygody, takie jak problem ze snem czy apetytem. Ze względu na dużą liczbę osób przeciwnych tej niekonwencjonalnej metodzie leczenia, wyniki badań i postępy pojawiają się w ślimaczym tempie. Mimo to pojawiły się liczne publikacje udowadniające działanie leku na wiele chorób. Poprawę zanotowano między innymi w przypadku zespołu Tourette’a, autyzmu, padaczki, choroby Parkinsona czy Alzheimera. Konopie przynosiły także ulgę ludziom cierpiącym na migreny czy cukrzycę, a także borykającymi się z trądzikiem.
Leczenie nowymi metodami naturalnymi jeszcze długo nie wzbudzi zaufania większości. Po dziś dzień nie wykazano jednak większych przeciwwskazań do stosowania konopi w celach leczniczych, rodzi się więc pytanie, czy naprawdę nie warto spróbować nowej taktyki i poprawić stan swojego zdrowia? Decyzję każdy podejmie osobiście.