W branży budowlanej i remontowej praktycznie na każdym kroku wykorzystywane są różnorodne narzędzia pomiarowe. Przede wszystkim są to poziomice w różnych wariantach. W sumie to można nawet powiedzieć, iż poziomica jest najbardziej popularnym i najstarszym narzędziem pomiarowym znanym człowiekowi. Nawet po dziś dzień, w każdej firmie znajduje się tego typu narzędzie. Bez poziomicy trudno sobie nawet wyobrazić jakąkolwiek realizację jakichkolwiek prac budowlanych czy też remontowych. Warto jednakże sprawdzić, jakie rodzaje poziomic są obecnie wykorzystywane. Jest tego bowiem stosunkowo dużo, a każda dostosowana do konkretnych warunków pracy w danej dziedzinie branży budowlanej czy też remontowej.
Jakie rodzaje poziomic są najpopularniejsze?
Generalnie, najbardziej spopularyzowane są trzy rodzaje podstawowe poziomic. Są to poziomice libellowe, laserowe oraz wężowe. Każda z nich będzie dzielić się na dodatkowe podgrupy. Można jeszcze wyróżnić czwarty rodzaj poziomic, czyli specjalne. Poniżej wyszczególniamy wszystkie rodzaje stosowanych obecnie poziomic.
Poziomice Libellowe
To zdecydowanie najbardziej popularna poziomica ręczna, ogólnego zastosowania. Składa się z obudowy wykonanej najczęściej z aluminium z domieszkami innych metali. Są one kształtu podłużnego. Na środku poziomicy umieszczona jest libella wskazująca poziom. Na jednym z końców libella wskazująca pion, a na przeciwległym wskazująca kąt 45 stopni. Wyróżnić możemy tutaj poziomice libellowe murarskie oraz ramowe. Te drugie mają kształt ramy, wykonane sa z metalu i stosuje się je do ustawiania dużych maszyn w poziomie.
Dobra i niezawodna poziomica dla firmy murarskiej to wydatek rzędu 50-200 PLN. Tańsze po prostu nie sprawdzą się na dłuższą metę, z racji zbyt słabej konstrukcji. Nie przetrwają w firmie zbyt długiego czasu.
Poziomice laserowe
To grupa poziomic, które poza klasycznym sposobem pomiaru, mogą dodatkowo wskazywać inne płaszczyzny oraz linie. Wystarczy uruchomić laser aby w odpowiednim miejscu rzucony został strumień światła laserowego wskazującego płaszczyznę, pion, lub poziom.
Poziomice wężowe
Działanie poziomicy wężowej opiera się o zasadę naczyń połączonych. W długim wężu znajduje się ciecz. Dzięki temu, na każdym końcu węża, ciecz zawsze musi być na tym samym poziomie. Dzięki tej konstrukcji możemy swobodnie przenosić wysokość danego poziomu z jednego pomieszczenia do drugiego.
Poziomice Specjalne
Tutaj znajdziemy kilka różnych rodzajów poziomic, które pozwalają nam na dokonywanie bardziej wymagających, specyficznych pomiarów. Będziemy mieć następujące poziomice specjalne:
- Z libellą obrotową – pozwalające ustalać kąt danego elementy w zakresie 0-90 stopni
- Skrzynkowe – wytrzymałe i sztywne, ale za to bardzo lekkie
- Cyfrowe – wielofunkcyjne narzędzia stosowane przy realizacji prac wykończeniowych wymagających wysokiej precyzji wykonania.
- Ze specjalnie ukształtowaną podstawą – są to na przykład poziomice do układania rur, które na podstawie mają wycięty rowek w kształcie litery V, co stabilizuje je na powierzchni rur.
- Magnetyczne – przydatne podczas pracy z metalowymi elementami. Na przykład przy montażu słupków ogrodzeniowych. Poziomica skutecznie trzyma się słupka bez konieczności jej trzymania ze względu na zastosowany magnes.
Podsumowanie
Jak więc widzimy, mamy do czynienia z dość sporą różnorodnością poziomic stosowanych obecnie w przemyśle budowlanym i wykończeniowym. Dzięki temu jednak, praktycznie do każdego zadania można znaleźć dedykowaną poziomnicę, która pozwala na osiągnięcie większej precyzji realizacji poszczególnych zadań.