Prawidłowa eksploatacja lamp UV w każdej branży, zakłada przede wszystkim regularne przeprowadzanie ich przeglądów i serwisowania. Dzięki temu, możemy zagwarantować, iż lampy UV będą działały z pełną mocą co w wielu przypadkach będzie mieć kluczowe znacznie dla prawidłowego przebiegu danego procesu technologicznego. Dlatego też, musimy stale monitorować ilość godzin pracy każdej lampy, a po osiągnięciu przez nią punktu granicznego, natychmiast przeprowadzić ich serwis. Dzięki temu eksploatacja lamp UV, będzie prowadzona prawidłowo i zagwarantuje nam dobre efekty naszej pracy.
Czy eksploatacja lamp UV wymaga regularnego ich serwisowania?
Jak najbardziej tak. Jeśli eksploatacja lamp UV ma być prowadzona prawidłowo i nie prowadzić do nadmiernych kosztów, to regularne przeglądy oraz serwisowanie są w tym przypadku niezbędne. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby wykorzystanie lampy wiązało się jedynie z dobrymi efektami pracy. Jeśli zaś lampa nie jest w stanie wygenerować odpowiednio silnego promieniowania UV, do poszczególne procesy technologiczne będą zagrożone.
Przykładem może być chociażby utwardzanie spoin klejowych. W tym przypadku cała spoina musi być równomiernie naświetlona. Jeśli w którymś jej miejscu naświetlenie będzie słabsze, to automatycznie pozostałe miejsca spoiny, twardnieć szybciej, będą wywierać silne oddziaływanie na miejsce utwardzane wolniej. To doprowadzi do wstępnego osłabienia i zerwania struktury spoiny, zanim zostanie prawidłowo utwardzona.
Dlatego też, prawidłowa eksploatacja lamp UV, zakłada, iż w chwili osiągnięcia przez poszczególne lampy maksymalnej ilości roboczogodzin, należy je oddać na serwis lamp UV w celu przeprowadzenia niezbędnych testów. Po takim przeglądzie będziemy mogli lampę stosować dalej, na czas określony przez serwis, przeprowadzający badanie.
Co jeśli nie będziemy serwisować lamp UV?
Jeśli nie będziemy oddawać naszych lamp UV do serwisu na regularne przeglądu możemy narazić się na poważne straty. Wspomnieliśmy już o nieprawidłowym utwardzeniu spoiny klejowej. W przypadku kiedy utwardzać będziemy hurtowo, może się okazać, iż setki a nawet tysiące produktów zjechało z taśmy produkcyjnej z wadliwie utwardzoną spoiną. Prowadzi to oczywiście do kosztów.
Istotne jest też to, iż w trakcie przeglądów lamp UV, mogą być przeprowadzone prace konserwacyjne, wydłużające żywotność poszczególnych lamp. Brak serwisowania sprawi, iż lampa w pewnym momencie po prostu się zużyje całkowicie, a jakiekolwiek naprawy nie będą mieć jakiekolwiek sensu. Lepiej jest więc ponieść pewne koszty związane z serwisowaniem lamp, niż potem kupować nowe lampy UV za kwoty wielokrotnie wyższe.
Podsumowanie.
Trzeba więc podkreślić, iż prawidłowa eksploatacja lamp UV będzie przede wszystkim ukierunkowana na ich regularne serwisowanie i przeglądy. Dzięki temu bowiem można znacznie wydłużyć żywotność kosztownej lampy i zyskać gwarancję, iż jej praca jest skuteczna. Należy więc pamiętać o tym, aby pilnować czasu pracy poszczególnych lamp a w przypadku osiągnięcia limitu roboczogodzin, natychmiast odstawić lampę na przegląd. Bez względu na fakt, czy pracuje prawidłowo czy też nie.