Pompy samozasysające to pompy zdolne do radzenia sobie z powietrzem pojawiającym się w korpusie wraz z pompowanym medium. Maksymalna głębokość ssania w większości przypadków tego typu pomp, wynosi około 7-8m i jest ściśle związana z prędkością obrotową pompy (wyższa prędkość obrotowa przekłada się na większą głębokość ssania). Tego typu pompy wirowe mogą być wykorzystywane w bardzo wielu, zróżnicowanych zastosowaniach. Sprawdzimy więc, w jakich przypadkach pompy samozasysające będą sprawdzać się zdecydowanie najlepiej.
Czym charakteryzują się pompy samozasysające?
W przypadku wykorzystania pompy samozasysającej musimy zwrócić uwagę na kilka jej istotnych cech. Najczęściej będzie ona instalowana powyżej poziomu pompowanego medium. Przewód ssawny, wprowadzony do medium (którym będzie ono zasysane do pompy a następnie tłoczone), będzie początkowo wypełniony powietrzem. W tym przypadku, do sprawnej pracy pompy, mechanizm samozasysania odpowiada za ewakuację powietrza z korpusu. Musimy jednak pamiętać, iż do sprawnej ewakuacji powietrza z przewody ssawnego, konieczne jest wstępne zalanie korpusu pompowanym medium. W trakcie pracy, powietrze będzie mieszane z pompowaną cieczą, a następnie kierowane do komory wylotowej, gdzie dochodzi do ewakuacji powietrza poprzez otwór wylotowy.
Po wstępnej ewakuacji powietrza, pompy samozasysające bez trudu radzą sobie z dalszym pompowaniem medium, nawet jeśli zawiera ono jakąś część powietrza. Jest ono po prostu na bieżąco usuwane. W przypadku zaś przerwania ciągłości ssania i zapowietrzenia przewodu ssawnego, komora ssawna jest wystarczająco wypełniona wodą, aby skutecznie odpowietrzyć cały system i wrócić do normalnej pracy.
Gdzie sprawdzają się pompy samozasysające?
Każda pompa samozasysająca jest zupełnie inna i charakteryzuje się odmiennymi parametrami technicznymi. Różnią się one między sobą maksymalną głębokością zasysania, wysokością podnoszenia, wydajnością. To wszystko sprawia, iż poszczególne pompy samozasysające będą sprawdzać się w innych zastosowaniach. Najczęściej jednak, tego typu pompy wykorzystuje się w następujących przypadkach:
- Odwadnianie w kopalniach odkrywkowych.
- Powierzchniowe odwadnianie wykopów budowlanych.
- Realizacja bypassów ściekowych (na czas przeprowadzenia naprawy bądź modernizacji linii)
- Usuwanie skutków powodzi i podtopień
- Transfer cieczy w zastosowaniach przemysłowych.
- Odwadnianie w technologii igłofiltrowej
Podsumowanie.
Należy więc podkreślić, iż pompy samozasysające to urządzenia bardzo dobre jakościowe, sprawdzające się w bardzo szerokim spektrum zastosowań. Prawidłowo dobrana jednostka do konkretnego przypadku, gwarantuje nam pracę na odpowiednim poziomie wydajności. Co ważne, pompy samozasysające, przy prawidłowym ich dopasowaniu do danej aplikacji, będą praktycznie bezawaryjne, gwarantując długookresową pracę bez jakichkolwiek uszkodzeń.