Współcześnie, butelki z tworzywa sztucznego, to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, w zakresie dystrybucji wszelkiego rodzaju produktów płynnych. Zdecydowanie najczęściej, możemy się zetknąć z ich zastosowaniem w przypadku płynnych produktów spożywczych. Niemniej jednak, są one wykorzystywane także do dystrybucji produktów chemicznych. Wysoka popularność, jaką cieszą się butelki z tworzywa sztucznego, wynika przede wszystkim z bardzo dobrych parametrów technicznych tego typu opakowań. Jednakże, trzeba powiedzieć, iż lista zalet jest w tym przypadku o wiele dłuższa.
Jakie zalety zapewniają nam butelki z tworzywa sztucznego?
Jak już powiedzieliśmy, butelki z tworzywa sztucznego, stanowią bardzo korzystne rozwiązanie. Ich zastosowanie zapewnia nam cały szereg korzyści, toteż warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej. Najistotniejsze korzyści w tym przypadku przedstawiają się następująco:
- Niski koszt produkcji – butelki z tworzywa sztucznego, są zdecydowanie najtańszą formą opakowania do dystrybucji wielu różnych, płynnych produktów.
- Niska masa własna – są bardzo lekkie, dzięki czemu obniżamy w znacznym zakresie koszty transportu. Przy takiej samej ładowności środka transportu, możemy transportować więcej właściwego produktu a mniej opakowań.
- Odporność na uszkodzenia – butelki z tworzywa sztucznego, są wyjątkowo odporne na działanie czynników mechanicznych, ale także chemicznych czy też biologicznych. Charakteryzują się bardzo wysoką trwałością.
- Możliwość przetwarzania – wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych, możemy poddawać procesowi recyklingu. Zużyte opakowania można przetwarzać praktycznie w nieskończoność na kolejne butelki, ale także inne produkty z tworzyw sztucznych.
Czy wszystko jest tak kolorowe jak wygląda?
Niestety, nie do końca jest to wszystko takie kolorowe. Okazuje się bowiem, iż niskie koszty produkcji, są w pewnym sensie przekleństwem opakowań z tworzyw sztucznych. Współcześnie produkcja butelek z tworzyw sztucznych PCR (tworzyw z odzysku), nie stoi na tak wysokim poziomie na jakim powinna. W dalszym ciągu, ogromne ilości plastiku nie trafiają do ponownego przetworzenia. Zamiast tego lądują w lasach, rzekach, jeziorach, morzach i oceanach. Wynika to pośrednio z niskich kosztów produkcji. Mało komu chce się zajmować się zużytą butelką plastikową, skoro nie przedstawia ono sobą żadnej, większej wartości.
Należałoby więc wprowadzić odpowiednie systemy kaucyjne. Tak, aby zużyta butelka plastikowa była cokolwiek warta. W takich przypadkach, użytkownik na pewno nie wyrzuciłby butelki do lasu czy tez do rzeki. Jeśli przy zakupie produktu, poniósłby jednocześnie koszt kaucji w wysokości około 1 PLN, to na pewno nie wyrzuciłby butelki do śmieci.
Podsumowanie.
Trzeba więc podkreślić, iż w kwestii korzyści, butelki z tworzywa sztucznego, stanowią zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w zakresie dystrybucji płynnych produktów. Koniecznością jest jednak wdrożenie odpowiednich rozwiązań, mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia naszej planty plastikiem. System kaucyjny wydaje się być w tym przypadku rozwiązaniem najlepszym. Dzięki temu, butelki z tworzywa sztucznego zamiast trafiać do lasu, będą trafiać do ponownego przetworzenia, co przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia naszego środowiska naturalnego.