Zastosowanie diod elektroluminescencyjnych ma długą tradycję. Początkowo te niewielkie elementy elektroniczne były wykorzystywane jedynie jako lampki sygnalizacyjne. Wynikało to z ich niewielkiej sprawności, mocy oraz ograniczonej palety barw, jaką można było w zamierzchłych czasach uzyskać. Na szczęście elektronika to dziedzina, w której rozwój następuje niezwykle szybko, toteż technologie produkcji diod LED zostały szybko udoskonalone.
Dziś dysponujemy diodami elektroluminescencyjnymi świecącymi w różnych kolorach: zielonym, czerwonym, żółtym, bursztynowym czy niebieskim, ale spektrum diod LED może wykraczać poza zakres widzialny w podczerwień i nadfiolet.
W celu uzyskania dowolnej barwy światła, a nawet światła białego stosuje się moduły LED, w których następuje mieszanie trzech kolorów podstawowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego w odpowiednich proporcjach. Otrzymywanie światła białego może też następować drogą pośrednią. W takiej sytuacji dioda elektroluminescencyjna wytwarza promieniowanie UV, które pobudza do intensywnego świecenia luminofor o specjalnie dobranym składzie chemicznym. Pozwala to na otrzymanie światła o wybranej temperaturze barwowej, a więc takie moduły LED mogą symulować zarówno światło naturalne, jak i żarowe.
Diody LED użytkowane są w różnych aplikacjach, niekiedy w niecodziennych miejscach. Nadaje się do tego np. moduł LED SAMSUNG. Główną zaletą takich modułów jest duża ilość wytwarzanego światła w interesującym nas pasmie w stosunku do pobranej jednostki energii. Czyni to takie moduły bardzo energooszczędnymi i ekonomicznymi. Pomimo że koszt ich nabycia jest wyższy niż tradycyjnych źródeł światła, to są one wyjątkowo trwałe, co upraszcza eksploatację i redukuje koszty wymiany praktycznie do zera.