Obecnie coraz częściej przy urządzaniu wnętrz czy jakiś elementów krajobrazu w jak największym stopniu sięga się po naturę. Przykładowo w ogrodach, na basenach czy nawet holach jakiś publicznych obiektów coraz częściej pojawiają się sztuczne skały. Ich popularność bierze się z tego, że wyglądają praktycznie identycznie jak naturalne, a są znacznie tańsze i dają nieograniczone wprost możliwości aranżacji.
Współcześnie stosowane materiały pozwalają na bardzo dobrą imitację praktycznie każdego minerału, gdyż można odpowiednio dobrać ich fakturę i kolorystykę. Dzięki temu można na przykład stworzyć jaskinię czy grotę, która będzie wyglądała jak prawdziwa, mimo że będzie się znajdować w parku wodnym. To właśnie w tego typu miejscach sztuczne skały są powszechnie wykorzystywane, do wspomnianych już wcześniej jaskiń, ale też jako elementy wyposażenia basenów. Niejednokrotnie budowane są nawet na nich wystające z wody trasy wspinaczkowe, które bez problemów wytrzymają ciężar dorosłego człowieka.
Imitacje skał bardzo popularne są także w różnych ogrodach i parkach. Mogą one samodzielnie stanowić element dekoracyjny, na przykład w postaci ogromnego, sztucznego głazu stojącego gdzieś w rogu. Ale często takie elementy wykorzystuje się też jako murki, wejścia do pomieszczeń czy schody – w każdym takim przypadku zapewniają dużą oryginalność i naturalny wygląd. Sztuczne skały z betonu bardzo ładnie prezentują się z wodą, dlatego też często stanowią podstawowy element oczek wodnych, wodospadów i kaskad.
Szczególnie dobrze sprawdzają się w tych ostatnich zastosowaniach, gdyż przy pomocy stalowego szkieletu obudowanego specjalnym tworzywem można stworzyć krajobraz żywcem wzięty z jakiejś górskiej dolinki. Producenci są w stanie odwzorować najdrobniejsze szczegóły, więc niejednokrotnie patrząc na płynący strumyk można nie mieć świadomości, po czym on tak naprawdę płynie. Skały z betonu powszechnie są też wykorzystywane w obiektach, w których trzymane są zwierzęta, na przykład terrariach, akwariach czy ogrodach zoologicznych.