Współcześnie, geowłóknina występuje w bardzo wielu, różnorodnych wariantach konstrukcyjnych. Jest to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu, toteż nie powinny nas dziwić różne jego typy. W końcu, do różnorodnych zastosowań, będziemy potrzebować zróżnicowanych parametrów technicznych. W każdym razie, na naszą uwagę zasługuje tutaj fakt, iż w przeciągu ostatnich lat, geowłóknina stała się jednym ze zdecydowanie najbardziej popularnych materiałów geosyntetycznych, stosowanych w branży budowlanej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii wykorzystania poszczególnych typów geowłókniny w różnych realizacjach i inwestycjach budowlanych.
Gdzie najczęściej stosowana jest geowłóknina?
Przede wszystkim, musimy sobie powiedzieć, iż głównym zastosowaniem tego typu materiału jest stabilizacja konkretnych elementów danych konstrukcji, głównie ziemnych. Geowłóknina ma to do siebie, iż będzie skutecznie zatrzymywać różne warstwy gruntu, a przy tym przepuszczać ewentualnie pojawiającą się wodę. Będziemy więc mogli mówić o zastosowaniu geowłókniny wszędzie tam, gdzie trzeba będzie zabezpieczyć grunt na przykład przez wypłukiwaniem. Takie sytuacje mają miejsce chociażby na brzegach zbiorników wodnych, czy też na wałach przeciwpowodziowych. Jest to także materiał wzmacniający wiele innych materiałów. W połączeniu z folią basenową, geowłóknina sprawdza się przy budowie wszelkiego rodzaju oczek wodnych. Jednym słowem, jest to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu w wielu różnorodnych przypadkach.
Rodzaje stosowanej geowłókniny.
Tak jak już o tym wspomnieliśmy, obecnie na rynku znajdziemy stosunkowo sporo, różnorodnych odmian geowłókniny. Jest to bowiem materiał wszechstronnego zastosowania, który do wielu potrzeb został precyzyjnie dopasowany. Najbardziej popularne warianty, w jakich występuje geowłóknina to:
- Geowłóknina TS – o najczęstszym zastosowaniu przy pracach związanych z unowocześnianiem i budową naszych domów, oraz ich obejść i ogrodów.
- Geowłóknina P – to materiał mocny stosowany w celach ochronnych. Wytwarzany z włókien ciągłych z polipropylenu, dodatkowo stabilizowanego przeciw promieniowaniu UV.
- Geowłóknina F – materiał dwuwarstwowy, wytwarzany z polipropylenowych włókien ciągłych. Jedna warstw jest tutaj filtrem a druga jego ochroną. Jest to typowa geowłóknina filtracyjna do pracy w trudniejszych warunkach.
- Geowłóknina PES – to płaska włóknina z włókien poliestrowych, połączonych ze sobą poprzez igłowanie, przeszywanie bądź kalandrowanie. Sprawdza się jako drenaż, separacja, wzmocnienie, filtracja.
- Geowłóknina PGM 14 – wykonana z włókien ciągłych polipropylenowych. Stosowana w połączeniu z warstwą bitumiczną nawierzchni drogowej, i wpływa na znaczne wydłużenie jej żywotności. Ogranicza szybkość starzenia się nawierzchni.
- Geowłóknina DREFON ST – geowłókniny wytwarzane z ciętych włókien polipropylenowych i poliestrowych. Dodatkowo stabilizowane przeciwko promieniowaniu UV. Charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości na przebicie oraz rozciąganie przy jednocześnie niskiej gramaturze.
Podsumowanie
Mamy więc kilka różnych typów w jakich obecnie występuje na rynku geowłóknina. Jest to więc materiał bardzo popularny, o bardzo szerokim zastosowaniu, a przede wszystkim, doskonałych niemal parametrach technicznych. Warto więc uwzględniać go w jak największej liczbie inwestycji budowlanych. Szczególnie zaś tam, gdzie wymagane będzie odpowiednio wyraźne wzmocnienie trwałości konstrukcji.