Kiedy przychodzi na świat nasze pierwsze dziecko, szalejemy ze szczęścia. Staramy się zapewnić mu jak najlepsze warunku rozwoju. Dbamy o prawidłowe odżywianie maluszka, podajemy mu zalecane witaminy, regularnie szczepimy. Z racji, że maleńka istota najczęściej jeździ w zabudowanym wózku, dodatkowo przykryta kilkoma warstwami, mamy nadzieję, że nie będzie chorować.
Niestety wirusy i bakterie są wszędzie i potrafią dotrzeć także, do naszego maleństwa. Katar u niemowlaka jest o tyle ciężką przypadłością, że uniemożliwia maluszkowi swobodne oddychanie. U dorosłych jest oczywiście tak samo, jednak my umiemy oddychać ustami, a niestety niemowlę nie. Podczas ssania piersi dziecko wierci się i płacze. Jest bowiem głodne, jednak ssąc pierś nie może zupełnie złapać powietrza. Sytuacja się pogarsza, mamy chore dziecko, dodatkowo głodne i tracące na masie. Taka sytuacja często zmusza rodziców do wizyty u lekarza.
Warto jednak wiedzieć jak leczyć katar u niemowlaka bez wychodzenia od razu do przychodni zdrowia. W tym celu polecam również zapoznać się artykułem opisującym 8 sprawdzonych i bezpiecznych metod leczenia kataru u niemowlaków:
dziewczynkaczychlopiec.pl/8-sposobow-na-zatkany-nosek-jak-skutecznie-leczyc-katar-u-niemowlaka/
Jak wiemy, przychodzi tam mnóstwo chorych osób, rozsiewają zarazki, które tylko czekają aby zaatakować naszego małego człowieka. Na samym początku należy pamiętać, że najważniejsze jest odciąganie kataru. Powinniśmy robić to jak najczęściej używając gruszki albo specjalnego aspiratora do nosa. Te najnowsze można nawet podłączyć pod odkurzacz, dzięki czemu mamy pewność, że wydzielina nie będzie zalegała w nosie dziecka. Oczywiście dzieci nie lubią tej czynności, chociaż znacząca poprawia ich stan zdrowia.
Katar u niemowlaka można potraktować również maścią majerankową. Smarujemy dziecku troszkę skórki pod noskiem, a ono oddychając wdycha opary majeranku. Jest to jedna z naturalnych metod, które na pewno nie zaszkodzą naszemu dziecku, a być może pomogą zwalczyć niechciany katar. Na katar u niemowlaka dobrze sprawdza się również woda morska. Delikatny aspirator rozrzedza wydzielinę z nosa, a także nawilża śluzówkę zwiększając komfort oddychania dziecku.