Ekologiczny brykiet jest sposobem na wykorzystanie pozostałości biomasy, która przez większość ludzi jest wyrzucana i zastępowana drewnem lub węglem drzewnym, a nawet węglem często produkowanym w sposób niezrównoważony. Samodzielne wytwarzanie brykietu zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. To także tańsza alternatywa pozwalająca ogrzać dom.
Jak powstaje ekologiczny brykiet?
Brykietowanie jest technologią znaną od wielu lat. Polega na zagęszczaniu drobnego materiału i wciskaniu go w chwyt przez dwa przeciwbieżne koła za pomocą podajnika ślimakowego lub grawitacyjnego. Dzięki wysokiemu ciśnieniu koła, które się obracają zgniatają surowiec między kieszeniami i w ten sposób powstaje ekologiczny brykiet, który jest świetnym paliwem opałowym. Do jego produkcji można wykorzystać drewno, trociny, papier, liście, słomę lub torf. Tak naprawdę nada się niemal wszystko, łącznie z odpadami z tartaku. Dla zwiększenia kaloryczności, a także w celu uzyskania struktury kostki, do takiej mieszanki zwykle dodaje się różne lepiszcza, takie jak szkoło wodne czy skrobia rozpuszczalna. W przypadku produkcji brykietu w warunkach domowych wystarczy jednak dodać łatwo dostępne surowce, będące zbędnym odpadem.
Brykiet z trocin
Aby móc samodzielnie zrobić ekologiczny brykiet niezbędne jest posiadanie brykieciarki Briklis. Samo przygotowanie masy nie jest niczym trudnym, wystarczy zalać materiał wodą i dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Ekologiczny brykiet najłatwiej jest zrobić z makulatury, której z pewnością nie brakuje w żadnym domu. Dodatkowo dobrze jest wzbogacić masę brykietową miałem albo trocinami, ponieważ dzięki temu uzyskuje się większą kaloryczność, co przekłada się na zdecydowanie lepsze właściwości grzewcze. Bardzo wydajny jest także brykiet zrobiony z liści. Dzięki wykorzystaniu odpadów z drzew tanim kosztem powstaje ekologiczny brykiet, a przy okazji łatwiej jest utrzymać porządek w ogrodzie. Takie podejście pozwala na znaczne oszczędności, ponieważ do produkcji brykietu używa się materiałów, które trzeba by wyrzucić. W czasach, kiedy koszty ogrzewania rosną z roku na rok, warto zainwestować w brykieciarkę.
Ekologicznie, ale czy to się opłaca?
Wielu ludzi uważa, że ekologiczne rozwiązania są drogie. Samodzielne produkowanie brykietu w domu na pewno jest czasochłonne i wymaga sporo pracy, ale bez wątpienia pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Brykiet zrobiony z papieru, liści czy trocin jest naturalny i nie ma potrzeby dokupowania innych surowców. Ogromną zaletą jest to, że wszystkie niezbędne materiały potrzebne do przygotowania masy można bez trudu znaleźć w domu i ogrodzie.
Podsumowanie
Ekologiczny brykiet to alternatywa dla coraz droższych materiałów służących do ogrzewania domu. Największym wydatkiem jest zakup brykieciarki Briklis, natomiast surowce niezbędne do zrobienia brykietu, takie jak papier, trociny, słomę, liście czy trawę znajdują się w domu i ogrodzie. Samodzielna produkcja brykietu to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także sposób na porządek w swoim najbliższym otoczeniu.