Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne nie tylko w domach, ale także w firmach czy urządzeniach elektronicznych. Podstawą konstrukcji w tego typu lampach jest lampa LED, niepoprawnie nazywana żarówką LED. Źródłem światła jest tutaj dioda elektroluminescencyjna, która składa się zazwyczaj z dwóch elementów: niebieskiej diody i luminoforu. Niebieska dioda powoduje uruchomienie luminoforu, który wytwarza zielonożółte światło. Po zmieszaniu dostajemy światło białe.
Głównymi zaletami jest to, że lampy LED są trwalsze od żarowych, szerszy zakres napięć roboczych, większa sprawność, mniejsze nagrzewanie, niska cena eksploatacyjna (oszczędzamy rocznie nawet do 90 zł rocznie przy wymianie żarówki 100 WAT na 20 WAT lampę LED. Dodatkową zaletą jest to, że praktycznie nie reagują spadkiem mocy na szybkie i krótkie włączanie i wyłączanie. Szybko zyskują 100 % jasności. Wadą jest to, że długie patrzenie w ekrany z lampami LED typu komórki, telewizory może niekorzystnie wpłynąć na nasz wzrok.
Coraz częściej moduły LED stają się alternatywą dla taśm. Moduły LED są stosowane głównie w reklamach oraz jako elementy składowe opraw oświetleniowych. Dostępne są w różnych kolorach, zastosowaniach kształtach i mocach. Charakteryzują się dobrą jakością wykonania i dobrymi parametrami oświetleniowymi. Dodatkowym atutem jest duża wydajność świetlna. Ceny modułów są różne w zależności od mocy, barwy i liczby lamp LED oraz zastosowania. Bardzo często moduły LED stosuje się w oświetleniach akwarium i terrarium. Dzięki dobrej zabudowie i wysokim wskaźniku bezpieczeństwa moduły śmiało mogą pracować w warunkach narażonych na wilgoć. Nie działają szkodliwie na środowisko naturalne. Obecnie wiele firm prowadzi sprzedaż i produkcję modułów, jest wiele ofert. W związku z tym każdy znajdzie coś dla siebie.