W zgodzie z obowiązującymi obecnie przepisami prawnymi, rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha, oraz rozliczający się z fiskusem za pomocą podatku rolnego, obowiązani są do wykupienia pakietów ubezpieczeń. Będzie to oczywiście ubezpieczenie OC dla rolników, ale także ubezpieczenia OC pojazdów rolnych oraz ubezpieczenie zabudowań gospodarczych. W każdym z tych przypadków mamy odpowiednie regulacje prawne, toteż warto się ich skrupulatnie trzymać. Do tego dochodzą jeszcze ubezpieczenia upraw rolnych, które reguluje odrębna ustawa.
Czy obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolników jest drogie?
Obecnie jest to jedno z najtańszych ubezpieczeń jeśli chodzi o jakiekolwiek zawody. Mamy tutaj bowiem do czynienia z sytuacją, w której już za 100 PLN rocznie można będzie wykupić polisę OC, zapewniającą bezpieczeństwo na wypadek różnorodnych zdarzeń. Bardzo ważne jest także to, iż nawet kupując najtańsze ubezpieczenie OC rolnika można zapewnić sobie bardzo dobry poziom ochrony.
Pod samo ubezpieczenie OC dla rolników, podlegają nie tylko oni sami. Objęci są również członkowie ich rodzin oraz inne osoby wykonujące pracę w gospodarstwie rolnym. Można więc powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy, ubezpieczenie OC dla rolników jest bardzo korzystne. Jest przystępne cenowo i zapewnia bardzo szeroką ochroną.
Pozostałe ubezpieczenia obowiązkowe
Poza koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC, rolnicy będą musieli wykupić jeszcze kilka innych ubezpieczeń. Jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych. Do budynków rolniczych zaliczamy wszystkie budynki w gospodarstwie od dnia pokrycia ich dachem, a których powierzchnia przekracza 20 m2. obejmuje przede wszystkim zdarzenia losowe, takie jak huragan, powódź, podtopienia, wichury, opady śniegu, gradu, osunięcia ziemi, a nawet upadek samolotu czy też innego statku powietrznego. W przypadku wystąpienia tego typu zdarzeń losowych, rolnik będzie mieć prawo do pokrycia poniesionych strat z ubezpieczalni.
Poza tym, w niektórych przypadkach trzeba będzie także ubezpieczyć uprawy rolne, co jest regulowane odrębną ustawą. Najczęściej jednak chodzi tutaj o rolników korzystając z dopłat bezpośrednich. W takim przypadku, koniecznością jest ubezpieczenie co najmniej 50% swoich upraw rolnych.
Ostatecznie, wszystkie pojazdy rolne, poza pojazdami wolnobieżnymi takimi jak kombajn, które podlegają pod ubezpieczenie OC dla rolników, trzeba będzie osobno ubezpieczyć. Wynika to z prawa o ruchu drogowym. Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych powinien posiadać polisę OC, na wypadek jakichkolwiek zdarzeń losowych, wypadków i kolizji.
Podsumowanie.
Generalnie więc sprawa wygląda tak, iż rolnicy maja na głowie kilka różnych ubezpieczeń obowiązkowych. Niemniej jednak, tak samo jak ubezpieczenie OC dla rolników, także też i inne formy ubezpieczeń obowiązkowych są stosunkowo przystępne cenowo.