Uprawa Różaneczników to ostatnio coraz popularniejszy sposób na podniesienie estetyki naszych ogrodów. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich odmian jest wiele, a każda wyjątkowa na swój sposób. Choć różanecznik nie wymaga od nas wiele, należy wiedzieć kilka rzeczy, istotnych w procesie hodowli. Niewątpliwą zaletą różaneczników jest to, że sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednego ogrodnika, ich wielkość, kolory kwiatów i liści możemy dobrać do każdego ogrodu, tego małego jak i tego sporych rozmiarów. Dzięki temu, możemy sprawić, że nasz ogród wygląda pięknie, a odpoczynek w nim będzie czymś niesamowitym. Jak więc sprawić, aby uprawa Różaneczników była efektywna?
Stanowisko uprawy oraz gleba
Na początku musimy zdać sobie sprawę, że hodowla Różaneczników, wymaga od nas wykonania kilku prac w ogrodzie, zanim pojawią się w nim te przepiękne krzewy. Przede wszystkim należy wiedzieć, że rośliny te bezwzględnie wymagają kwaśnej gleby, i są bardzo wyczulone na jej zasolenie. W związku z tym, że taka gleba zazwyczaj nie występuje w ogrodzie, musimy ją kupić, lub przygotować samodzielnie. Można to osiągnąć poprzez dodanie kwaśnego torfu do gleby. Istnieją odmiany, które radzą sobie z mniej kwaśną glebą, jednak podstawą jest właśnie ona, dlatego warto o to zadbać, a w przyszłości pamiętać o korygowaniu pH gleby poprzez nawozy dedykowane tym roślinom.
Aby uprawa Różaneczników stała na dobrym poziomie, gleba powinna utrzymywać się na poziomie 5-6 pH. Warto, aby różaneczniki były sadzone w sąsiedztwie wielkich drzew, ponieważ dzięki temu chronią je przed wiatrem (różaneczniki nie lubią silnych, zimnych wiatrów) a jednocześnie mogą razem egzystować, ponieważ drzewa mają zazwyczaj głębiej korzenie niż różaneczniki.
Pielęgnacja roślin
Różanecznik i Azalia to rośliny, które nie wymagają od nas wielu zabiegów pielęgnacyjnych, nie mniej jednak należy je pielęgnować w sposób poprawny dla każdej z nich. Informacje w tym zakresie, powinna nam udzielić każda hurtownia Azalii i Różaneczników, toteż tam powinniśmy w pierwszej kolejności udać się po niezbędną wiedzę.
Przede wszystkim należy pamiętać, że roślina ta potrzebuje dużą ilość wody, dlatego musimy regularnie je podlewać, a na jesień podlać znacznie bardziej, tak aby w zimę mogła nadal pobierać wodę (jeżeli zimą zauważymy że roślinie brakuje wody, należy ją podlać gdy temperatura podrośnie powyżej zera). Oprócz tego, ważne jest nawożenie, najlepiej mieszanką nawozów skierowanych dla różaneczników o przedłużonym działaniu, dzięki temu roślina będzie mogła pobierać potrzebne składniki, i będzie zdrowa. Uprawa Różaneczników jest wiec dość prosta i nie wymagająca. Rośliny nie wymagają obcinania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie podcięcia jej, jeśli mamy na to ochotę.
Warto wyłamywać kwiatostany, bo dzięki temu roślina rośnie lepiej. Oczywiście, warto także usuwać martwe liście i pędy. Obserwujmy rośliny, ponieważ dzięki regularnej obserwacji, możemy wcześniej wykryć szkodniki czy grzyby, które dotknęły nasze rododendrony. Jeżeli zauważymy, że liście żółkną, pojawia się na nich nalot, albo atakują je mszyce – trzeba działać. W sklepach ogrodniczych możemy kupić wiele preparatów, które skutecznie poradzą sobie ze szkodnikami i grzybami.