Silnik jest jednym z najłatwiej psujących się elementów naszego samochodu. Niezwykle łatwo jest spowodować jego poważne uszkodzenie. Nierzadko przestaje pracować przy bardzo niewielkich usterkach.
Czym jest silnik?
Nazywamy tak ogólnie wszystkie maszyny, które zamieniają energię na pracę mechaniczną. Istnieje bardzo wiele typów silników. Nanorurki posiadają silniki, które wykorzystują energię chemiczną. Te najbardziej popularne, jak na przykład samochodowe zaliczamy do wykorzystujących energię cieplną powstającą chociażby ze spalania benzyny.
To niewątpliwie fascynujące urządzenie, jak już wspomnieliśmy, bardzo często ulega awariom. Na szczęście, uszkodzoną część auta można zreperować. Takie działanie określa się mianem naprawy powypadkowej.
Nie zawsze oznacza to jednak wymianę wszystkich elementów mechanizmu napędowego. Znacznie częściej wystarczy wymienić tylko jeden zepsuty element. Bardzo często jest on niezwykle drobny, wręcz niezauważalny. Niestety, taka drobnostka powoduje całkowite zatrzymanie pracy silnika.
Zanim jednak przystąpimy do usunięcia tego elementu i zastąpienia go innym, działającym, konieczne jest rzecz jasna zlokalizowanie go. Wtedy można stwierdzić, jaka część silnika została uszkodzona i wymaga wymiany, bądź naprawy.
Mechanika samochodowa w znacznej większości trudni się przypadkami, w których największym problemem jest uszkodzenie czujnika lambda. To niepozorne urządzenie zamontowane jest w okolicach katalizatora i ma tendencje do niezwykle częstego psucia się. Jaka jest jego rola? Dzięki sondzie wydmuchiwane powietrze jest znacznie czystsze.
Uważam, że każdy mechanik, technik, kierowca, a nawet blacharz samochodowy powinien wiedzieć co nieco o tym, jak działa silnik. Wówczas naprawa samochodu byłaby nieporównywalnie łatwiejsza i przyjemniejsza.