Skóra, coraz częściej narażona na szkodliwy wpływ czynników środowiskowych, podrażnienia i alergie generowane niewłaściwą pielęgnacją oraz zaburzenie procesów fizjologicznych na skutek niewłaściwej diety, odpowiada licznymi stanami chorobowymi.
Jedną z najczęstszych dermatoz jest trądzik (http://www.bioderma.pl/produkty/sebium), z którym na jakimś etapie życia zmaga się niemal każdy z nas. Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji, gdyż nieodpowiednie kosmetyki mogą znacznie pogorszyć jej kondycję. Warto zaufać mądrości zarówno kosmetologów, jak i dermatologów i farmaceutów, czyli sięgnąć po dermokosmetyki na trądzik. Te specjalistyczne preparaty zarówno pielęgnują, jak i leczą zmiany chorobowe na skórze, w widoczny sposób poprawiając jej wygląd.
Dermokosmetyki na trądzik w swym składzie posiadają zazwyczaj kilka substancji czynnych, jednocześnie działających na przyczynę zmian trądzikowych i zapewniających odpowiednią pielęgnację. Bardzo istotne jest ograniczenie rozwoju bakterii, stąd w dermokosmetykach znajdziemy kwas mlekowy czy kwas azelainowy działające bakteriobójczo.
Podobne właściwości wykazuje np. propolis czy niektóre wyciągi ziołowe. Kolejną ważną funkcją dermokosmetyków na trądzik jest dogłębne nawilżanie skóry- tu doskonale sprawdzi się kwas hialuronowy czy aloes. Regulacja pracy gruczołów łojowych i zapobieganie przetłuszczaniu sprowadza się do stosowania m. in. miedzi i siarki. Bardzo istotne jest także stosowanie substancji o działaniu keratolitycznym, np. lekkich kwasów owocowych. I najważniejsze- nadmiernemu przetłuszczaniu skóry i zmianom zapalnym sprzyja przesuszanie skóry- stąd ważny jest dodatek substancji o charakterze lipidowym.
Z podobnymi zaburzeniami funkcji ochronnego płaszcza hydrolipidowego boryka się skóra odwodniona. Podstawą przywrócenia jej fizjologicznej równowagi jest stosowanie substancji o charakterze lipidowym, które nie obciążą skóry i nie będą miały charakteru komedogennego. Doskonale sprawdzą się też silnie nawilżające substancje- mocznik, naturalny kolagen i kwas hialuronowy. Oczywiście nie należy zapomnieć o nawilżaniu skóry od środka- picie 2 litrów wody dziennie to konieczność.
Skóra wrażliwa natomiast wymaga rozważnej pielęgnacji ukierunkowanej na unikanie substancji podrażniających zarówno mechanicznie (peelingi ziarniste), jak i chemicznie (alergeny czy konserwanty w kosmetykach). Do pielęgnacji należy używać specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów, najlepiej dermokosmetyków. Wskazane jest stosowanie kosmetyków z jednej linii, aby nie narażać skóry na kontakt z wieloma substancjami jednocześnie. Stosowanie kosmetyków z jednej linii uzupełni wzajemnie działanie poszczególnych preparatów i zminimalizuje ryzyko niepożądanych reakcji skóry wrażliwej.