Sezon przeziębień wiąże się z częstą zachorowalnością na grypę i przeziębienie, czyli infekcje, które są nie tylko nieprzyjemne dla chorego, uciążliwe i często uniemożliwiające terminowe wywiązanie się ze zobowiązań zawodowych, ale również dające poważne następstwa zdrowotne. Powikłania najczęściej występują wtedy, gdy nie przeprowadzimy właściwego i skutecznego leczenia. Dlatego trudno się dziwić temu, że jesienią i zimą szukamy skutecznych sposobów profilaktycznych, które mogłyby uchronić nas przed chorobą.
Jak rozwija się infekcja?
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z grypą czy z przeziębieniem – to pierwsze objawy choroby mogą być odmienne. Wysoka gorączka, która objawia się nagle i nie jest poprzedzona kilkudniowym złym samopoczuciem, najczęściej obrazuje grypę. Przeziębienie rozwija się zdecydowanie wolniej i daje mniej uciążliwe objawy. Gorączka powstaje wtedy, gdy organizm broni się przed wirusami, czyli mobilizuje układ odpornościowy do jeszcze większej walki.
Gorączka wbrew pozorom nie jest najgorszym objawem grypy – zdecydowanie bardziej poważniejsze są dreszcze, które doprowadzają do tego, że do krwi przedostają się czynniki gorączkotwórcze, czyli na przykład wirusy lub w innych chorobach pasożyty czy bakterie. Dreszcze należy jak najszybciej zwalczać, by uniemożliwić dalszy rozwój infekcji.
Leki na gorączkę bez recepty są najczęściej stosowanymi preparatami – które bardzo szybko stawiają chorego na nogi, zwalczają nieprzyjemne objawy i poprawiają jego samopoczucie, a tym samym doprowadzają do wyleczenia. Jednak są sposobem właściwego leczenia, a nie profilaktyki, ponieważ jako takiej skutecznej metody zapobiegania infekcjom nadal nie mamy. Na przykład bardzo popularne szczepienia przeciwko grypie składają się tylko z trzech najczęściej występujących w danym roku szczepów wirusa, których może być realnie nawet kilkaset. W związku z tym nie możemy traktować ich jako pewnych sposobów zapobiegania chorobom z tzw. sezonu przeziębień. Raczej powinniśmy liczyć się z prawdopodobieństwem złapania wirusa, a gdy tak się już stanie, to po prostu jak najszybciej podjąć właściwe leczenie, przyjmując leki na gorączkę dostępne bez recepty (np. Febrisan).