O praktycznych metodach szukania źródeł do tekstów naukowych nie mówi się zbyt dużo na studiach. A szkoda, bo to wartościowa umiejętność, która na długie lata przydaje nam się przy pisaniu różnego rodzaju prac dyplomowych i zaliczeniowych.
O ile w przypadku niewielkich prac zaliczeniowych nie ma to większego znaczenia, o tyle pisanie pracy dyplomowej wymaga tej umiejętności na wysokim poziomie.
Dobrym sposobem na poszukiwanie źródeł jest przejrzenie słowników i encyklopedii. Dla studenta architektury będzie to encyklopedia nauki i techniki, a dla humanistów encyklopedia szkolna i encyklopedia powszechna (http://aros.pl/kategoria/1312/Encyklopedia-powszechna/0). Książki te bez problemu znajdziemy w akademickiej bibliotece.
Jeżeli jednak nie mamy absolutnie żadnej wiedzy o danej dziedzinie naukowej, warto sięgnąć po encyklopedię, która od podstaw tłumaczy problemy i zagadnienia. To pomoże nam w dalszych poszukiwaniach. Miejmy jednak świadomość, że takie strony jak Wikipedia nie powinniśmy cytować. Mamy tak do czynienia z wiedzą ogólną. I choć pewnie znajdą się osoby, które do swojej pracy na Wikipedii podchodzą bardzo rzetelnie, to i tak nie mogły uniknąć pewnych uogólnień i uproszczeń. Zbyt często wydaję nam się, że internetowa encyklopedia zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Korzystamy z niej bardzo często, ale ma ona swoje ograniczenia. Dlatego Wikipedię należy odłożyć na bok, bo jest wiele innych możliwości szukania źródeł. Wartościową pomocą mogą być listy bibliograficzne towarzyszące opisom zajęć w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.
Podobną funkcję spełniają wydawane przez wykładowców sylabusy. Często autorkami książek przedstawionych tam są osoby, które znają się na danej dziedzinie. Do tego kryterium możemy zaliczyć bogaty język, szeroką gamę przypisów i odwołań. Szczególnie swoją uwagę należy zwrócić na przypisy, które w takich książkach prowadzą niekiedy do „wykopaliska skarbów”. One pokazują nam, w jakiej książce bądź dziele możemy swoją wiedzę pogłębić na interesujący nas temat.
Informacji na dany temat możemy więc znaleźć praktycznie wszędzie. Ale nie wszystkie z nich są prawdziwe. Gdy już znajdziesz interesujący Cię materiał poddaj go krytycznej ocenie i sprawdź, czy przyda Ci się do pisania pracy. Pamiętaj, przed oddaniem pracy wszystko można jeszcze zmienić, później jest z tym problem. Weryfikuj więc to, co na talerzy podają Ci internetowe encyklopedie, które często nie są rzeczywistą wiedzą, a mylnymi przypuszczeniami osób. Warto porozmawiać również z osobami pracującymi w akademickiej bibliotece.