Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy jest jednym z najistotniejszych zadań w okresie wczesnojesiennym, które zaprocentuje nam na wiosnę. Odpowiednie odżywienie roślin, by przetrwały ciężki okres zimowy oraz nawożenie gleby, aby na wiosnę plony były obfite to główne czynności, które powinniśmy wykonać.
Jak się do tego zabrać?
Optymalnym terminem „jesiennego” nawożenia jest koniec sierpnia i cały wrzesień, aczkolwiek nawozy jesienne można podawać również jeszcze w październiku.
Najpierw wybierzmy odpowiedni do naszych potrzeb nawóz jesienny (sprawdź na sklepdaglezja.pl). W zależności od zastosowania mamy do wyboru: nawóz do trawników, do iglaków lub uniwersalny. Nawóz do iglaków pomoże zapobiec brązowieniu i przemarzaniu pędów zimą, natomiast nawóz to trawników pomagają w zabezpieczeniu darni. Nawozy uniwersalne stosujemy między innymi do drzew i krzewów owocowych, jak również roślin kwitnących, które zawiązują pąki kwiatowe już w okresie jesiennym. Odpowiednio dobrane składniki nawozu jesiennego wspomagają rośliny w zawiązywaniu pąków, a co za tym idzie skutkują obfitszym kwitnieniem i plonami w sezonie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawozu?
Dobry nawóz jesienny powinien w swoim składzie zawierać makroelementy, takie jak fosfor i potas (które pomogą w wyciszeniu roślin), jak również mikroelementy – miedź, bor, żelazo i mangan. Składniki te pozostaną w glebie i wspomogą rośliny wczesną wiosną.
Warto pamiętać, że podanie potasu w okresie jesiennym pozwala roślinom przygotować się do zimy i przetrwać mrozy.
Kolejną ważną rzeczą jest, aby nawóz jesienny nie zawierał w ogóle (lub zawierał jedynie śladowe ilości) azotu. Dlaczego? Przede wszystkim podanie azotu spowoduje pobudzenie roślin do wzrostu, a co za tym idzie opóźnienie ich przejścia w stan spoczynku i narazi je na przemarznięcie. Poza tym, w czasie zimy azot i tak zostanie wypłukany z gleby.
Gdy już wybraliśmy odpowiedni nawóz jesienny przystępujemy do działania zgodnie z wytycznymi producenta umieszczonymi na opakowaniu.