Tematem tekstu będą tynki cementowo-wapienne. Nie można wykluczyć, że spora część z Państwa nie ma świadomości jaką rolę odgrywają wspomniane tynki. Tak się składa, że wspomniane tynki mogą odpowiadać za ostateczne wykończenie powierzchni ściany, jak i stanowić podłoże. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o podłoże do wykonania wypraw.
Można wymienić takie wyprawy jak: sztablatury, tynki mineralne i tynki akrylowe. To tradycyjne tynkowanie. Poza tym wystarczy też sobie powiedzieć wprost, że tynki cementowe to nic innego jak mieszanina w skład, której wchodzi cement, piasek i woda. Jeżeli chodzi o układanie to należy powiedzieć, że układanie ma miejsce przede wszystkim w miejscach, gdzie możliwe jest działanie wilgoci (nie ma znaczenia, czy chodzi o sufit, czy o ścianę). Poza tym koniecznie pamiętajmy też o odporności na uszkodzenia. Niemniej, żeby nie było zbyt pięknie, tynki cementowe wyrabia się ciężko.
Przejdźmy teraz do informacji na temat tynków cementowo-wapiennych. Zacznijmy może od tego, że tynki cementowo-wapienne mogą być przygotowane bezpośrednio na budowie. Jeżeli chodzi o skład to sprawa powinna być absolutnie prosta, ale na wszelki wypadek wyjaśnienie – w skład wchodzi cement, piasek, woda oraz wapno. Niemniej, jeśli chodzi o uzyskanie odpowiedniego tynku to sprawa nie jest prosta – konieczne są odpowiednie proporcje. Co za tym idzie – w warunkach budowy sytuacja jest naprawdę trudna. Na koniec warto dodać też to, że tynki cementowe, jak i cementowo-wapienne mogą być układane w trzech warstwach. Te warstwy to nic innego jak obrzutka, narzut i gładź. Na tej informacji kończymy tekst, ale nie oznacza to tego, że nie ma już o czym mówić. Temat tynków jest bardzo szeroki a to, co miało miejsce w tym tekście to było tylko i wyłącznie wprowadzenie (koniecznie o tym pamiętajcie).