Spośród chorób osteoporoza jest tą, która występuje często, a jej przebieg jest utajony. Objawy występują dopiero w zaawansowanym stadium.
Osteoporoza czym jest?
Jest to choroba kości zwana inaczej zrzeszotnieniem kości. Polega na rozrzedzeniu tkanki kostnej. Beleczki kostne kości gąbczastej stają się cieńsze oraz zmniejsza się ich ilość. Negatywne zmiany zachodzą również w części korowej kości, która staje się cieńsza. Zmiany te prowadzą do osłabienia i w efekcie czego do łamliwości kości. Na osteoporozę częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, a największą grupę ryzyka stanowią osoby po 60 roku życia.
Osteoporoza jest tak zwanym „cichym złodziejem kości”, ponieważ przez wiele lat nie daje objawów. W sposób bezobjawowy wyniszcza kości „okradając” je z niezbędnych dla nich zasobów. W zaawansowanej formie choroby kości są już tak osłabione, że są w stanie podołać codziennym naciskom wynikającym z normalnego funkcjonowania i wtedy dopiero pojawiają się objawy.
Objawy osteoporozy
Głównymi objawami osteoporozy są idiopatyczne złamania. Chory często jest jest świadomy występującego u niego złamania. Częste w tej chorobie jest złamanie przedniej krawędzi kręgu, które może przebiegać bezobjawowo, chory wtedy uskarża się na ból lub dyskomfort przy siadaniu lub staniu. Częstszym objawem jest nagły i ostry ból pojawiający się nagle podczas wykonywania zwyczajnych ruchów. Ruchy kręgosłupa są bardzo ograniczone, a ból wzmaga się przy chodzeniu, kaszlaniu czy przy głębszym wdechu. Bardzo częstym objawem przy takich złamaniach jest brak apetytu, wzdęcia, czy uczucie pełności przy spożyciu bardzo małej ilości pokarmów.
Kolejnym i postępującym objawem jest zmiana sylwetki. Liczne deformacje wynikające ze złamań przednich części kręgów doprowadzają do pogłębienia klifozy piersiowej, zmiana ta nazywana jest garbem wdowim. W najgorszej postaci garba łuki żebrowe są już tak nisko, że opierają się na talerzach biodrowych. Wzrost przy osteoporozie ciągle ulega zmniejszeniu. Zmiany są bardzo uciążliwe dla osoby dotkniętej chorobą.
Densytometria nowoczesne badanie kości
Densytometria jest to badanie gęstości kości. Jest to badanie rentgenowskie, które pozwala na wykrycie choroby na jej bardzo wczesnym stadium. Jest to badanie nieinwazyjne, nie trzeba się do niego przygotowywać, anie nie niesie ono negatywnych odczuć osobie badanej. To badanie powinna wykonywać regularnie każda osoba po 40 roku życia, u której w rodzinie występowała osteoporoza. A profilaktycznie każda kobieta po 50 roku życia.
Osteoporoza jest podstępną chorobą, która może znacząco wpłynąć na życie chorego jak i jego najbliższych.
Szybkie badanie i leczenie może zahamować rozwój choroby. Dowiedz się więcej o badaniach BMD z strony https://imed24.pl/nowoczesna-diagnostyka/diagnostyka-obrazowa/densytometria