Gorączka, bóle głowy czy ból ucha dotyka od czasu do czasu każdego z nas. W takich sytuacjach chętnie sięgamy po dostępny bez recepty paracetamol, który można nabyć niemal w każdym sklepie. Warto jednak wiedzieć o nim nieco więcej, bo wbrew pozorom nie jest to lek całkowicie bezpieczny.
Jak działa paracetamol?
Paracetamol swoje działanie zawdzięcza hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. To właśnie dzięki temu działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Nie wykazuje jednak działania przeciwzapalnego, bo nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych.
Działanie paracetamolu możemy zauważyć już po kilkunastu minutach od zażycia, a utrzymuje się ono od 4-8 godzin. Przyjmując kolejne dawki, gdy poprzednie przestaną działać, musimy pamiętać, by nie przekroczyć dopuszczalnej dawki dobowej. Dla osób dorosłych wynosi ona 4mg/kg masy ciała, a dla dzieci jest odpowiednio mniejsza.
Kiedy należy zachować ostrożność?
Podane wyżej dopuszczalne dawki dobowe dotyczą osób zdrowych. Większą ostrożność muszą zachować osoby cierpiące na schorzenia wątroby, inne choroby ogólnoustrojowe oraz osłabieni i wyniszczeni. Ich wątroba ma bowiem mniejszą zdolność do produkcji glutationu, który neutralizuje bardzo toksyczną N-acetylo-p-benzochinoiminę, powstającą w wyniku rozpadu paracetamolu w wątrobie.
Należy również pamiętać, że przyjmowanie paracetamolu bez konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 10 dni, a w przypadku dzieci – 3 dni. Nie chodzi jednak tylko o przyjmowanie paracetamolu w czystej postaci, ale również w preparatach złożonych. Paracetamol jest bowiem częstym składnikiem preparatów przeciwgrypowych, których nazwa na pierwszy rzut oka może nie wskazywać na zawartość paracetamolu. Zawsze więc należy zapoznać się z ulotką przyjmowanych leków, by sprawdzić, jakie substancje są w nich zawarte i dzięki temu nie przedawkować paracetamolu.
Co jeszcze warto wiedzieć o paracetamolu?
Na koniec chcemy dodać, że paracetamol może nasilać lub osłabiać działanie niektórych leków. Stosowany łącznie z kwasem acetylosalicylowym powoduje wzrost stężenia obu leków we krwi. Zaś np. w przypadku leków przeciwzakrzepowych, pochodnych kumaryny, paracetamol może nasilać ich działanie.
Chcesz wiedzieć więcej o paracetamolu? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/paracetamol-sprawdz-wiesz-o-nim/