„Kochane zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, nim się zepsujesz” – pisał poeta. Starajmy się dbać o siebie. Kiedy jednak zdrowie zacznie nam szwankować, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza (zacznijmy od sprawdzenia adresów lekarzy interesującej nas specjalności, np. szukając wg haseł – urolog Kraków, pulmonolog Kraków). Warto także się przebadać. Jednym z przydatnych badań jest badanie USG. Kraków może poszczycić się wieloma specjalistami wykonującymi to badanie.
USG – tak zwana ultrasonografia – pozwala przyjrzeć się narządom i tkankom. Obecnie to jedno z najbardziej popularnych badań lekarskich. Wykorzystuje ultradźwięki o różnych częstotliwościach. Odbite lub pochłonięte fale ultradźwiękowe dają na monitorze czarno-szary obraz narządu wewnętrznego. W badaniu USG w zależności od badanego obszaru stosuje się różne rodzaje głowic. Oprócz tego używa się żelu, pochłaniającego pęcherzyki powietrza, mogące zniekształcić wynik. Co najistotniejsze dla pacjenta, USG jest bezbolesne i bezpieczne. Nie naraża na promieniowanie i może być wielokrotnie powtarzane. Może pomóc zobrazować stan wątroby, nerek, trzustki, pęcherzyka żółciowego, śledziony, aorty, macicy i gruczołu krokowego. Przed badaniem nie należy palić papierosów i dobrze jest wypić 2-3 szklanki niesłodzonego płynu.
Pamiętajcie: Nie należy bać się USG Kraków to piękne miasto – ale o ileż milsze, kiedy jest się zdrowym!
Niestety, jakość krakowskiego powietrza pozostawia wiele do życzenia. Krakowski smog przekracza dopuszczalne normy, zwłaszcza zimą. Jeżeli mieszkasz w Krakowie, a do tego palisz – powinieneś jak najczęściej kontrolować stan swoich płuc. Pomoże ci w tym pulmonolog. Kraków to miasto specjalistów, nie brak tu i pulmonologów – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło pulmonolog Kraków – i już! Lekarz osłucha pacjenta, przeprowadzi wywiad, w razie konieczności zleci testy alergologiczne lub inne badania. Pomoże w przypadku dolegliwości układu oddechowego jak astma, gruźlica, pylica, mukowiscydoza. Leczy zarówno choroby nabyte jak i te wrodzone, zdiagnozuje także raka płuc.
Znacznie bardziej stresujące od wizyty u pulmonologa jest odwiedzenie gabinetu urologicznego – to dlatego, że problemy urologiczne są dość wstydliwe i – choć radio atakuje nas reklamami środków na nietrzymanie moczu – mówienie o nich wciąż sprawia trudności. A przecież te przypadłości można skutecznie leczyć! Pomoże ci w tym urolog. Kraków skupia wielu wspaniałych lekarzy tej specjalności. Urolog wskaże drogę postępowania w dolegliwościach takich jak: stany zapalne układu moczowo-płciowego, infekcje, kłopoty z potencją, nowotwory i wszelkie inne zaburzenia typu nietrzymanie moczu. Aby przygotować się do wizyty u urologa, należy zabrać wyniki badań krwi i moczu, USG, prześwietleń itd., spis przyjmowanych leków w tym ziół, przypomnieć sobie wszystkie objawy męczącego nas schorzenia, a także – co oczywiste – zadbać o higienę. Nie należy się wstydzić, bo przełamanie lęku związanego z wizytą to jedyna droga do wyleczenia.