Transport drogowy środkami komunikacji publicznej to dobra alternatywa dla kierowców samochodów osobowych, którzy są przemęczeni codziennym staniem w korkach. Szczególnie popularne jest to w dużych miastach, które są szczególnie zatłoczone. Korzystanie chociażby z autobusów miejskich to dużo tańszy koszt. Pasażer nie musi się o nic martwić, poza skasowaniem biletu.
Pozostaje jedynie nie spóźnić się i cieszyć z przyjemnej jazdy. Oczywiście wszystko pod warunkiem, gdy odpowiednio przestrzegane są przepisy transportowe. Sytuacje zdarzają się różne. Często dochodzi do kolizji z udziałem kierowców przewożących w transporcie pasażerów. Czasami jest to wina niesprawnego auta, a niejednokrotnie kierowcy. Dlatego obecnie bardzo powszechne jest wzywanie policji, np. przed wycieczką przedszkolną lub szkolną. Patrol, który przybywa na miejsce ma obowiązek sprawdzić stan techniczny pojazdu, dokumenty, a także upewnić się, czy kierowca nie jest w stanie spożycia alkoholowego lub innych środków odurzających.
Wiadomy jest, że transport drogowy obejmuje różne odcinki drogi, nieraz nawet te bardzo odległe. Dlatego osoby kierujące takimi pojazdami powinny być odpowiedzialne i odpowiednio przeszkolone. Także lata praktyki umacniają i wzbogacają wiedzę na temat kierowania pojazdem. Doświadczeni kierowcy wiedzą, gdzie znajdują się niebezpiecznie miejsca na drogach, na których należy zachować szczególną ostrożność. Praca w transporcie drogowym to duża odpowiedzialność. Często słyszymy w mediach o wypadkach, które zdarzają się zwłaszcza na drogach poza granicami naszego kraju.
Każde państwo ma odmienne położenie terenu i inne typy dróg. Dlatego firmy transportowe powinny przykładać dużą wagę do szkolenia swoich pracowników, gdyż związane to jest z życiem i bezpieczeństwem wielu ludzi. Na wycieczki zagraniczne autokarem wyjeżdżają bowiem także dzieci.