Zgaga to dolegliwość odczuwana przez nas jako pieczenie w przełyku. Jest ona wynikiem cofania się treści żołądkowej w wyniku nieprawidłowej pracy zwieracza dolnego przełyku. Choroba ta, dotyka nawet około 25% całej populacji. Warto więc wiedzieć, jak sobie radzić z tą dolegliwością. Tym bardziej, iż szanse na jej wystąpienie są równe u każdego.
Czym jest zgaga i jakie są jej przyczyny?
Zgaga, tak jak już o tym wspomnieliśmy, to dolegliwość objawiająca się uczuciem silnego pieczenia w przełyku. Powodowana jest cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Najbardziej charakterystyczne dla zgagi jest to, iż jej objawy występują bezpośrednio po zjedzeniu posiłku. Co ważne, jeśli zgag utrzymuje się zbyt długo, jeśli jest uporczywa i utrudnia normalne funkcjonowanie, należy koniecznie udać się do lekarza. W przeciwnym razie możemy dolegliwość leczyć samodzielnie, przy pomocy leków dostępnych bez recepty.
Przyczyny zgagi.
Przyczyną zgagi, jest wspomniane przez nas cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Treść żołądkowa to oczywiście pokarm wraz z sokami żołądkowymi (kwas solny, pepsyna). Są to silnie żrące substancje, przed którymi nasz żołądek jest zabezpieczony, natomiast przełyk już nie. Dlatego też ich cofanie się wywołuje pieczenie. Jest to wynikiem kontaktu kwasów zawartych w treści żołądkowej z niezabezpieczonymi tkankami przełyku.
Prawidłowo pracujący zwieracz dolny przełyku, powinien zablokować treść żołądkową przed cofaniem się jej do przełyku. Jeśli jednak jego praca jest nieprawidłowa, jeśli jest on osłabiony, to nie spełnia swojej funkcji prawidłowo. Przyczynami wywołującymi nieprawidłową pracę, mogą być na przykład choroby układu pokarmowego. Ale możliwe jest także występowanie tego typu dolegliwości ze względu na spożywane posiłki.
Najczęściej zgaga może się pojawić z powodu następujących przyczyn: potrawy pikantne, cebula, owoce cytrusowe, pomidory, mięta, potrawy tłuste, czekolada, alkohol, kawa i herbata, obfite posiłki, napoje gazowane.
Leczenie zgagi.
W przypadku sporadycznie występującej zgagi, możemy ją leczyć samodzielnie przy pomocy leków dostępnych bez recepty. Możemy także wykorzystać odpowiednio dobrane zioła pomocne na zgagę. Zadaniem wszystkich, dostępnych dla nas rozwiązań, jest neutralizacja kwasów żołądkowych. Warto jednak pamiętać, iż leki ziołowe, mogą także dodatkowo, korzystnie wpływać na dalszą pracę dolnego zwieracza przełyku. Ich stosowanie może być więc o wiele bardziej korzystne, niż samo zażycie leków dostępnych bez recepty.
Podsumowanie.
Zgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością i jeśli występuje nazbyt często, warto udać się do lekarza, aby znaleźć przyczyny nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku. W przypadku jednak, kiedy pojawia się ona sporadycznie, nie musimy się za bardzo obawiać. Wystarczy zastosować odpowiednie leki, oraz zmienić pewne nawyki żywieniowe. Zrezygnować z tłustych, obfitych i pikantnych posiłków. Z całą pewnością powinno to przynieść znaczącą poprawę.