Uprawa roślin jest wspaniałym zajęciem, które może dać wiele przyjemności. Do tej pasji należy mieć jednak wiele cierpliwości i być niezwykle uważnym. W odróżnieniu od zwierząt rośliny, nie dadzą nam sygnału od razu, że coś je boli, a bardzo często mogą być osłabione. Jedną z przyczyn takiego stanu mogą być niedobory składników odżywczych.
Jak rozpoznać niedobory mikro i makroelementów u roślin?
Niedobory zawsze będą odbijać się na roślinie i oznak tych niedoborów, zawsze musimy wypatrywać w jej wyglądzie i zmianach jakie w niej zachodzą. Jeśli roślina zaczyna wyglądać dziwnie, długo nie kwitnie lub rośnie wolno, może być to skutkiem niedoborów. Jeśli roślina jest również atakowana pleśniami lub grzybami, może być to również pośrednio wynikiem niedoborów składników odżywczych (roślina jest słaba).
Błędy w nawożeniu roślin: niedobory makro i mikroelementów
Kiedy rozważamy niedobory składników u roślin, warto jest z góry wspomnieć (lub przypomnieć), że większość roślin, do których się to tyczy, są to rośliny doniczkowe. Jak wiadomo ziemia w doniczce tylko przez pewien czas, jest w stanie dostarczać odpowiednią ilość składników dla roślin (z czasem roślina ją wyjaławia). Ważne jest zatem odpowiednie nawożenie. Problemy z niedoborami składników pokarmowych są najczęstszymi problemami, kiedy uprawiamy rośliny doniczkowe (oraz nie tylko doniczkowe). Ważne zatem jest regularne nawożenie i wymiana ziemi.
Jeżeli roślina wykazuje oznaki niedoborów składników pokarmowych, oznacza to, że jeden z powyższych warunków nie jest spełniony. Niedobory mikroelementów oraz makroelementów u roślin, mogą być spowodowane również uszkodzeniem systemu korzeniowego lub nieprawidłowym nawożeniem (warto zaznaczyć, że nie każdy nawóz jest dobry dla każdej rośliny o czym początkujący może zapomnieć lub nie wiedzieć).
Niedobory makroelementów w nawożeniu roślin
Makroelementy dla roślin są niemal tym samym co jedzenie dla człowieka. Podobnie jak głodujący człowiek nie czuje się dobrze, jest podatny na choroby i osłabiony, podobnie dla roślin jest to zagrożenie.
Niedobór Azotu
Niedobór azotu jest bardzo niebezpieczny. Może on doprowadzić do osłabienia rośliny i do powstania zmian, które będą nieodwracalne. Azot odpowiada za rozwój oraz wzrost roślin, dlatego tym głównie objawiają się jego niedobory. Możemy je rozpoznać głównie po żółtych liściach, które szybko więdną. Dochodzi również do dochodzi również do drewnienia tkanek łodyg.
Niedobór Fosforu
Niedobór fosforu jest dla roślin bardzo niebezpieczny. Przede wszystkim powoduje on spowolnienie wzrostu roślin. W okresie wzrostu rośliny jest to widoczne gołym okiem. Ponadto można zaobserwować ciemnoczerwono-fioletowe zabarwienie liści oraz ogonków. Osłabione jest również kwitnienie oraz wytwarzanie nasion.
Niedobór Wapnia
Wapń jest kolejnym makroelementem, którego czasem dostarczamy roślinie za mało. W jego przypadku diagnozę bardzo jest łatwo postawić. W wyniku jego niedoboru młode liście ulegają deformacji. Zamierają również wierzchołki wzrostu oraz pąki kwiatowe.
Niedobory mikroelementów w nawożeniu roślin
Mikroelementy są to składniki, które występują w bardzo niewielkiej ilości, ale pełnią często bardzo istotne funkcje. Podobnie jak żelazo dla ludzi, dla roślin jest ono niezwykle ważne. Brak mikroelementów może być w dłuższej perspektywie zabójczy, dlatego ważne jest aby wiedzieć jak go rozpoznać (brak żelaza u ludzi powoduje anemię, która może być zabójcza).
Niedobór żelaza
Objawia się w postaci chlorozy między żyłkami. Dotyczy to głównie młodych liści. Należy uważać aby nie pomylić niedoboru żelaza z niedoborem magnezu, gdyż objawy są podobne.
Niedobór Boru
Niedobór boru również rozpoznamy głównie poprzez objawy na młodych liściach. W tym przypadku jednak, dochodzi do żółknięcia ich brzegów.
Niedobór Miedzi
Niedobór miedzi najłatwiej jest rozpoznać poprzez dokładne oględziny młodych liści. Są one zdeformowane, a końcówki ich usychają.
Jeśli poszukujesz odpowiednio zbilansowanych nawozów które pomogą Ci prawidłowym dostarczeniu mikro oraz makroelementów dla Twoich upraw koniecznie zapoznaj się z ofertą producent nawozów Adob, który jest liderem nie tylko na rynku Polskim ale również zagranicznym.