W dzisiejszych czasach mężczyźni dbają o swój wygląd i stają się coraz bardziej wymagający. Czasy, w których wystarczyło im proste podcięcie włosów na tzw.”rekruta” dawno minęły. Panowie dbają o wygląd swojej fryzury i zarostu. Z tego powodu pojawia się coraz więcej salonów specjalizujących się wyłącznie w fryzjerstwie męskich oraz barberów. Czym się różnią? Wyjaśniamy.
Sposób strzyżenia
Zarówno fryzjer męski jak i barber zajmują się fryzurami swoich klientów oraz ich zarostem. Sposób osiągnięcia oczekiwanego efektu bywa jednak różny. O ile fryzjerzy wciąż przekonani są (nieco mylnie zresztą) do strzyżenia wyłącznie nożyczkami o tyle barber doskonale wie, że znacznie lepsze efekty można osiągnąć korzystając z maszynki. Co więcej, trwa to także mniej czasu.
Na szczęście, to powoli się zmienia. Coraz częściej kursy fryzjerstwa męskiego poruszają kwestię tego jak prawidłowo strzyc mężczyzn by osiągać oczekiwane efekty. Co więcej, fryzjerzy coraz częściej uczą się także o anatomii męskiego włosa, do którego trzeba podejść w nieco inny sposób niż do pasm kobiecych. Dzięki temu różnice w sposobie strzyżenia pomiędzy barberem a fryzjerem męskim powoli się zacierają.
Specjalizacja
Barber to osoba, która specjalizuje się nie tylko w strzyżeniu męskich głów, ale również zarostu. Bardzo wielu panów udaje się do niego właśnie po to, by nadać swojej brodzie pożądany kształt oraz zadbać o jej stan i kondycję włosów.
Fryzjer męski zaś specjalizuje się przede wszystkim w dbaniu o fryzurę klienta, choć oczywiście, skrócenie brody nie stanowi dla niego problemu.
Kto wybiera danego usługodawcę?
Przyjrzyjmy się klientom, którzy odwiedzają fryzjerów męskich oraz barberów. Czy są między nimi różnice? Osoby pracujące w tych zawodach twierdzą, że owszem, ale niewielkie. Klientami barberów są panowie, którzy doskonale wiedzą jaki efekt chcą osiągnąć. Konkretnie określają w jakiej fryzurze czują się dobrze oraz w jaki sposób należałoby przyciąć brodę. Są świadomi i wiedzą jak dbać o swój wygląd.
Do fryzjerów męskich znacznie częściej zgłaszają się zaś panowie, którzy po prostu proszą o obcięcie włosów. Nie mają konkretnych życzeń, nie wiedzą w jakiej frzyurze będą wyglądać korzystnie i czuć się dobrze. Dlatego też dobry fryzjer męski musi wiedzieć co doradzić klientowi.
Zaufanie klientów
W temacie zaufania klientów zarówno fryzjerzy męscy, jak i barberzy mogą pochwalić się tym, że są nim obdarzeni. Panowie coraz większą uwagę przywiązują do kosmetyków, które używają do pielęgnacji swoich włosów i zarostu. Chętnie pytają więc o to, co warto wybrać zarówno fryzjerów, jak i barberów.
Jakie odpowiedzi słyszą? Barber najczęściej poleca specjalistyczne produkty do męskiej stylizacji, zwracając uwagę na różnicę w budowie między męskimi a kobiecymi włosami. Fryzjer męski poleca zaś te produkty, na których pracuje na co dzień. Wie bowiem doskonale, że sprawdzają się w przypadku jego klientów.
Podsumowując, jeszcze kilka lat temu, kiedy fryzjerstwo męskie nie stało na tak wysokim poziomie jak obecnie barberzy o wiele lepiej radzili sobie zarówno z umiejętnym strzyżeniem, jak i fachową pielęgnacją. Fryzjerzy bowiem najczęściej zajmowali się zarówno kobietami, jak i mężczyznami traktując ich w sposób identyczny. Na szczęście, zaczęło się to zmieniać. W dzisiejszych czasach fryzjerzy męscy dbają o swoją edukację, śledzą trendy w strzyżeniu, uczą się o odpowiednich technikach strzyżenia oraz skutecznej pielęgnacji. To zaś sprawia, że tak samo jak barberzy są w stanie zająć się klientem tak, by spełnić wszystkie jego oczekiwania. To dobra zmiana, która powinna być kontynuowana.
Żałosne 🙁
Barber to w dosłownym tłumaczeniu fryzjer męski. Nie ma żadnej różnicy, to ten sam zawód i dokładnie ten sam zakres świadczonych usług. Jestem „tylko” fryzjerem męskim z 32 letnim doświadczeniem i wykonuje, każdą z tych usług.
Barber srarber… każdy fryzjer męski który kocha swój zawód, rozwija się z każdym rokiem i poważnie traktuje swój fach a także klientów, jest w stanie zrobić z włosami dużo więcej i lepiej 😉 Nie rozumiem tego całego podniecania się na siłę.
Czasy się zmieniają. Teraz fryzjer i Barber to często dwie różne osoby i specjalizacje. Nie każdy fryzjer wymodeluje, pofarbuje i ostrzyże brodę, cięcie też bywa zupełnie inne. Rzadko kiedy fryzjerzy stosują fade.