Obecnie procedowane zmiany w prawie dotyczące samochodów elektrycznych oraz jednostek hybrydowych wydają się być obiecujące dla wszystkich ekologicznych zmotoryzowanych. Wspieranie sprzedaży i produkcji elektrycznych samochodów, darmowe parkowanie dla hybrydowych samochodów i dla pojazdów elektrycznych lub możliwości korzystania np. w Warszawie z buspasów – to wszystko ma zachęcać do korzystania z ekologicznych pojazdów. Czy jednak pomimo to, autentycznie warto?
Hybryda hybrydzie nierówna
Nie każdy samochód hybrydowy działa w ten sam sposób – pomimo faktu, że idea działania jest podobna, to sposób kwalifikacji samochodu oraz ograniczenia i korzyści są zróżnicowane. Starsze hybrydy i część obecnie produkowanych oferowane są w opcji tzw. plug-in. Oznacza to, że możliwe jest doładowanie silnika elektrycznego z zewnętrznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Samochody te powinny o wiele lepiej radzić sobie z napędem elektrycznym i dawać wyższy komfort poruszania się – teoretycznie mają także dawać sposobność do jeszcze większej redukcji paliwa.
Inne hybrydy, w których zmodyfikować trzeba było wiele – m.in. przekładnie ślimakowe i układy skrzyni biegów wraz z hamulcami, okazały się bardzo popularną opcją. Korzystają one z baterii, które ładowane są w trakcie hamowania oraz pracy silnika spalinowego (powyżej 30km/h). Jest to rozwiązanie łatwiejsze, niewymagające pamiętania o ładowaniu samochodu z instalacji domowej lub miejskiej. Niemniej jednak w tych autkach obrywają dość mocno akumulatory, których wymiana – szczególnie, w używanych modelach jest nieopłacalna.
Minusy pojazdów hybrydowych
Rosnąca liczba samochodów hybrydowych – zwłaszcza z Dalekiego Wschodu skłaniać powinna do rozważenia kupna takiego pojazdu. Niemniej jednak wciąż jest mało punktów, gdzie możliwe jest serwisowanie hybryd, ich dokładna diagnostyka i wymiana np. baterii lub elementów układu napędowego, jak przekładnia ślimakowa. Trzeba więc uczciwie sobie powiedzieć, że nie zawsze samochód hybrydowy będzie trafioną inwestycją – niemniej jednak warto wybierać te pojazdy ze względu na oszczędność, ekologie, ciszę i komfort w miejskiej dżungli.