Wapń jest bardzo ważnym minerałem, którego obecność wpływa na wiele procesów toczących się w naszym organizmie. Wiele osób kojarzy go wyłącznie z prawidłowym rozwojem układu kostnego i faktycznie ta jego rola jest szczególnie istotna dla rozwijających się organizmów dziecięcych. To jednak nie jedyny układ, który korzysta z tego pierwiastka. Jakie są inne?
Wapń – zdrowe serce i układ nerwowy
Wapń pełni bardzo ważną funkcję w układzie krwionośnym. To od niego zależy normalna praca układu krwionośnego, ciśnienie krwi i procesy jej krzepnięcia. Wapń wpływa również na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, a więc na poziom odporności na stres i łagodzi bezsenność.
Czym objawia się niedobór wapnia?
Wiedząc jak ważny jest wapń dla wspomnianych wyżej procesów zachodzących w organizmie, warto wiedzieć, jakie są objawy jego niedoborów. Wśród dzieci, niedobór wapnia może objawiać się zahamowaniem wzrostu oraz problemami z zębami. Sygnałem ostrzegawczym może być również łamliwość kości, bóle mięśni i stawów, a nawet kłopoty z krążeniem.
Gdzie znajdziemy wapń?
Powszechnie znanym źródłem wapnia są produkty mleczne. Dobrze ten pierwiastek pomagają uzupełnić również ryby oraz warzywa strączkowe, takie jak fasola czy soja. Jeśli dziecko regularnie spożywa te produkty, to niedobór wapnia mu raczej nie grozi. Jeśli jednak nie goszczą one zbyt często na jego na talerzu, to warto sięgnąć po witaminy z wapniem, które pomogą pozbyć się powstałych niedoborów.