Jedną z dziedzin gospodarczych jest petrochemia. Dział zajmujący się produkcją paliw, smarów, wszelakich chłodziw oraz wytwarzający różnorakie oleje przemysłowe. Zasadniczo dzielimy je na pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne, jednak poziom komponentów używanych do ich produkcji, niejednokrotnie tę różnicę zaciera.
Przykładowo, olej napędowy pozyskiwany jest z frakcji ropy naftowej, jednak w niektórych krajach Unii Europejskiej wprowadzono wymóg mieszania go z olejami pochodzenia roślinnego i chociaż kierowcy narzekają, że tak wzbogacone paliwo psuje im silniki, to faktem jest, że dla bilansu dwutlenku węgla w ziemskim obiegu, jest to działanie korzystne, wpływające na ochronę środowiska naturalnego.
Oleje dla przemysłu Onico to jednak nie tylko paliwa. Podnośniki, koparki, dźwigi oraz inne, oparte na hydraulice urządzenia, potrzebują tego produktu dla wykorzystywania go w swej podstawowej pracy. Używa się ich do napełniania transformatorów, w których pracują jako chłodziwo i swoistego rodzaju izolator. W każdym silniku, czy to benzynowym, na olej napędowy czy gaz, oleje wspomagają pracę tłoków, eliminując tarcie oraz utrzymując silnik w optymalnej temperaturze pracy. Każda ruchoma, robocza część maszyny musi być wspomagana olejem, gdyż bez nich wzrosty temperatury doprowadziłyby natychmiast do odkształcania się elementów oaz ich zniszczenia.
Dość wspomnieć o tym, że każdy kierowca przynajmniej słyszał, a wielu nieuważnych doświadczyło, zatarcia się silnika. Jest to nic innego, jak braki w nim oleju albo doprowadzenie do stanu, w którym ten już swoją funkcję wypełnił i należałoby go wymienić.
Wszyscy operatorzy maszyn zobowiązani są do kontrolowania jego poziomów, aby unikać tego rodzaju przykrych niespodzianek. Dobrze jest także wybierać takiego producenta oleju, który oferuje produkt o podwyższonej wytrzymałości i żywotności.